3. 3. 2014

[RECENZE] Když byl bůh králík
Originální název: When God Was a Rabbit
Autor: Sarah Winman
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2012
Anotace: Svět mladé Elly utvářejí ti, kdo ho obývají: milující, ale k uzoufání roztržití rodiče, nejlepší kamarádka s nezvladatelnými vlasy a podivuhodnými schopnostmi a samozřejmě králík zvaný bůh. Ellyino dětství je plné obyčejných i mimořádných okamžiků, které mladá vypravěčka popisuje a komentuje s dětskou naivitou i pronikavým postřehem. A v tomto čarovném dětství s temnými podtóny je pro Elly jedinou konstantou její starší bratr Joe.
O dvacet let později jsou Elly i Joe dospělí, ale stále střeží tajemství toho druhého a pořád jsou si velmi blízcí. Dokud jednoho jasného rána nedojde k mimořádné události celosvětového dosahu, která může zpřetrhat jejich pouto navždy.
Kniha, která pokrývá čtyři desetiletí a pohybuje se mezi předměstím anglického Essexu, divokým mořským pobřežím v Cornwallu a ulicemi New Yorku, poutavě vypráví o dětství, výstřednosti, temnějších stránkách lásky a sexu i o síle rodinných pout. Sarah Winman s citem, nadhledem a (mnohdy černým) humorem napsala pozoruhodnou knihu, která je nejvíc ze všeho příběhem o lásce ve všech jejích podobách.


Už hodně dlouho jsem se necítila po přečtení nějaké knížky tak, jako když jsem po dvou dnech čtení odložila Když byl bůh králík. Příběh začíná během Ellyina dětství a celý příběh je vyprávěn s lehkostí, ale také notnou dávkou melancholie, a popisuje děvče, které je opravdu nevšední. Mezi řádky ale můžete odhalit spoustu zlých věcí, které se jí staly, a protože o nich autorka nikdy otevřeně nepíše, působí o to hrůzněji.

Prostřednictvím dětské naivity popisuje skutečnost tak, že čtenáři ji odhalí a velmi brzy zjistíte, že vás z některých pasáží až mrazí. Během dívčina dospívání se ale příběh stává čím dál tím temnější a temnější a spěje k okamžiku, kdy na jednu stranu budete chtít knihu odložit, na druhou stranu vás čtivý styl autorky donutí nepřestat.

Všechny postavy jsou svým způsobem jedinečné. Elly, která není zrovna oblíbená, její jediná kamarádka Jenny Pennyová, která žije se svou matkou a zástupem jejích milenců, výstřední soused a bratr Joe, který jediný znal celou pravdu o Elly. A samozřejmě Bůh, který bohužel v příběhu nehraje tak velkou roli, jak bychom podle názvu knihy předpokládali.

Opravdu se mi líbilo, jak autorka skvěle využila pád Dvojčat. Přišlo to opravdu nečekaně, navíc to opravdu otřáslo nejen Elly, ale samotnou její rodinou. Navíc to do děje vneslo úplně novou atmosféru, jiné pocity a naděje a celý příběh, který se do té doby docela pomalu táhl, nabral úplně jiný směr.

Sama knihu hodnotím kladně, ale s odstupem musím říct, že to rozhodně nebylo stoprocentní. Už jen název je zavádějící a potenciál, jaký měl v celém příběhu Bůh, zůstal naneštěstí nevyužit. Na druhou stranu se mi opravdu líbil autorčin styl psaní. Někdo čekal vyprávění dětské duše a samozřejmě se nedočkal, já jsem to spíš vnímala jako ukázku temnoty, která se skrývala za vyprávěním malé Elly.

Na to, že je to autorčina prvotina, je to velmi dobrá kniha a těším se na další dílo z pera Sarah Winmanové.


Žádné komentáře:

Okomentovat