6. 4. 2014

On My Wishlist #2

On My Wishlist je meme od Book Chick City. Každou neděli vám představím jednu nebo víc knih, které jsou na mém wishlistu a které si hodlám v nejbližší době pořídit.
Tenhle týden to bude rovnou tetralogie. Vám bude určitě dobře známá, pokud jste fanoušky hororu, a to ať už filmového, nebo knižního, protože tahle sága je opravdu hodně populární.

Sexual hunger; demonic violence; sinister logic - the lethal components of a deadly formula driving a psychopath in the grip of an unimagin-able delusion; a boastful killer who sends the police tormenting notes; a tortured, torturing monster who finds ultimate pleasure in viciously murdering happy families, and calls himself...The Red Dragon.An FBI trainee. A psychopath locked up for unspeakable crimes. And a serial killer getting ever closer to his latest victim...FBI rookie Clarice Starling turns to Dr. Hannibal Lecter, monster cannibal held in a hospital for the criminally insane, for insight into the deadly madman she must find. As Dr. Lecter invites her into the darkest chambers of his mind, he forces her to confront her own childhood demons as the price of understanding, an unspeakable tuition he exacts to teach her how the monster thinks. And time is running out...
Seven years have passed since Dr Hannibal Lecter escaped from custody...Seven years since FBI Special Agent Clarice Starling interviewed him in a maximum security hospital for the criminally insane. The doctor is still at large, but Starling has never forgotten her encounters with Dr Lecter, and the metallic rasp of his seldom-used voice still sounds in her dreams...
Hannibal Lecter emerges from the nightmare of the Eastern Front, a boy in the snow, mute, with a chain around his neck. He seems utterly alone, but he has brought his demons with him. Hannibal's uncle, a noted painter, finds him in a Soviet orphanage and brings him to France, where Hannibal will live with his uncle and his uncle's beautiful and exotic wife, Lady Murasaki. Lady Murasaki helps Hannibal to heal.With her help he flourishes, becoming the youngest person ever admitted to medical school in France. But Hannibal's demons visit him and torment him.When he is old enough, he visits them in turn. He discovers he has gifts beyond the academic, and in that epiphany, Hannibal Lecter becomes death's prodigy.Určitě všichni znáte Hannibala Lectera, určitě je vám povědomý název knihy/filmu Mlčení jehňátek. Už strašně dlouho jsem chtěla mít tuhle sérii doma, zatím jsem se ale nějak nerozhoupala. Potom jsem ale našla tyhle nádherné obálky. Sice jsou o hodně dražší než ostatní verze, ale jsou tak úžasné. Dneska jsem dokončila maraton filmů a začínám pomalu šetřit na tyhle krásky. Existuje taky seriál, takže pokud jste fanda Hannibala a neznáte ho, rozhodně doporučuji se na něj podívat, protože je skvělý.

Žádné komentáře:

Okomentovat