13. 4. 2014

On My Wishlist #3

A je tu další článek do On My Wishlist! Tenhle týden jsem fakt netušila, kterou knížku sem mám dát, protože jednak je jich moc, které chci, jednak je těžké z nich vybrat tu nejlepší. Nakonec jsem se nechala inspirovat knihou, kterou jsem dneska dočetla, Oceánem na konci uličky (na kterou brzy, velmi brzy) napíšu recenzi.


Twelve-year-old September lives in Omaha, and used to have an ordinary life, until her father went to war and her mother went to work. One day, September is met at her kitchen window by a Green Wind (taking the form of a gentleman in a green jacket), who invites her on an adventure, implying that her help is needed in Fairyland. The new Marquess is unpredictable and fickle, and also not much older than September. Only September can retrieve a talisman the Marquess wants from the enchanted woods, and if she doesn’t . . . then the Marquess will make life impossible for the inhabitants of Fairyland. September is already making new friends, including a book-loving Wyvern and a mysterious boy named Saturday.


***

Proč jsem se nechala inspirovat zrovna Gaimanem a je tu knížka od C. M. Valente? Z jediného prostého důvodu - protože Gaiman tuhle knížku doporučuje. Od Valente jsem už četla Nesmrtelný příběh a naprosto mě okouzlil, takže jsem se podívala i po dalších dílech od této autorky. První díl Fairyland už na mém wishlistu figuruje opravdu, opravdu dlouho.

1 komentář:

  1. Túto knihu by som si tiež chcela raz prečítať.:)

    OdpovědětVymazat