1. 6. 2014

On My Wishlist #7

Opět je tu On My Wishlist! Už dlouho jsem si na Wishlist žádnou knihu nepřidala, ale za minulý týden jsem měla čas na Book Hauls a další prkotiny, kde se dozvím o nových knížkách. A teď upřímně nevím, se kterou začít dřív. Takže půjdeme pěkně od konce. Momentálně sedím na koňském hřbetě, nebo se psychicky připravuji na školní výlet. Ať či tak, na úterý mám přednastavené Měsíční shrnutí a brzy tu bude recenze na Z jako Zelda, naprosto perfektní kniha.


It all starts on the one-hundredth birthday of Allan Karlsson. Sitting quietly in his room in an old people’s home, he is waiting for the party he-never-wanted-anyway to begin. The Mayor is going to be there. The press is going to be there. But, as it turns out, Allan is not… Slowly but surely Allan climbs out of his bedroom window, into the flowerbed (in his slippers) and makes his getaway. And so begins his picaresque and unlikely journey involving criminals, several murders, a suitcase full of cash, and incompetent police. As his escapades unfold, we learn something of Allan’s earlier life in which – remarkably – he helped to make the atom bomb, became friends with American presidents, Russian tyrants, and Chinese leaders, and was a participant behind the scenes in many key events of the twentieth century. Already a huge bestseller across Europe, The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared is a fun and feel-good book for all ages.


Tuhle knížku už chci strašně dlouho. Momentálně ho mám, společně s Analfabetkou, zamluvené v knihovně, takže jsem opravdu moc zvědavá, jak se mi to bude líbit. Mohl by to být ten typ knížek, který mám vážně moc ráda. Takže je tu možnost, že si jí pak pořídím i domů. Velká, velká možnost. 

1 komentář: