22. 6. 2014

On My Wishlist #8

A jsem tu zase s On My Wishlist. Už tady pár týdnů žádná knížka nebyla a přitom se můj to-read list na GoodReads rozrostl. A to o hodně. Takže jsem si řekla, že bych mohla přidat svůj poslední steampunkový úlovek.

Come inside and take a seat; the show is about to begin...Outside any city still standing, the Mechanical Circus Tresaulti sets up its tents. Crowds pack the benches to gawk at the brass-and-copper troupe and their impossible feats: Ayar the Strong Man, the acrobatic Grimaldi Brothers, fearless Elena and her aerialists who perform on living trapezes. War is everywhere, but while the Circus is performing, the world is magic. That magic is no accident: Boss builds her circus from the bones out, molding a mechanical company that will survive the unforgiving landscape. But even a careful ringmaster can make mistakes. Two of Tresaulti's performers are entangled in a secret standoff that threatens to tear the circus apart just as the war lands on their doorstep. Now the Circus must fight a war on two fronts: one from the outside, and a more dangerous one from within.


Tahle kniha mi byla doporučena na GoodReads a okamžitě mě zaujala ta obálka, která je prostě perfektní. I anotace zní hodně dobře, takže tohle bude další knížka, kterou si koupím. Hrozně se mi líbí i zadní strana knihy (vlevo). Prý je to hodně podobné Nočnímu cirkusu. Cirkus mám ráda (jak knížku, tak cirkus jako takový), takže se strašně moc těším, až se mi tahle kráska dostane do ruky.

1 komentář: