8. 1. 2015

Vyhlášení Malé vánoční soutěže

Konečně jsem doma a to znamená jediné - vyhlášení soutěže (a tuna dalších článků, jak jinak). Nejprve ale soutěž. Jak určitě víte, skončila právě včera, 7. ledna, a na pět vítězů čeká pět knih. Tady jsou výherci a jejich odpovědi.
První kniha, kterému jsem losem určila nového majitele, bylo Interview s Upírem. Jedna z mých osobně srdečních záležitostí, ačkoliv druhý díl (o který se tu také bude někdy v dohledné době soutěžit) se mi líbil ještě o něco víc. Nicméně, tuhle knihu vyhrává Adri.

Vzala jsem ty knihy a filmy, co jsem za 2014 přečetla a viděla, protože moc po novinkách nesahám :D
Kniha - Silmarillion od Tolkiena (úplně extáze při čtení) a Žítkovské Bohyně od Kateřiny Tučkové (s kámoškou jsme o ničem jiném měsíc nemluvily). Nově vyšlé knihy moc nečtu, raději objevuji starší klenoty z knihovny... :) Ale dneska (je 24.12) jsem dostala Rytíře Sedmi Království a už vím, že ta kniha bude dobrá...
Film... To bude těžší, jelikož se na filmy moc nedívám. A když už, tak je to pohádka... Nedávno mě okouzlila starší pohádka: Princezna Husopaska a taky Zloba: Královna černé magie. A taky se koukám na adaptace knih. Z těch se mi nejvíce líbil Atlas mraků. 
Seriál: Nepochybně Hra o trůny a na druhém místě Sherlock. A momentálně sleduju American Horror story (třetí místo), když mají pauzu :D

Další je tu na seznamu Erebos od Ursuly Poznanski, podle mě docela vydařený tip nakladatelství Frangment (drží se alespoň v první polovině), pro gamery jako stvořený. Ten brzy poputuje k Marky

Nejlepší seriál - The 100. Nejdřív jsem přečetla tu knihu a pak začala sledovat seriál a naprosto mě dostal.
Nejlepší film - Pokání. Film jsem si zamilovala nejen kvůli úžasným hereckým výkonům, ale hlavně i kvůli příběhu, který jsem předtím četla.
Nejlepší kniha - bylo těžké vybrat, protože za tento rok jsem jich četla hodně skvělých a několik mám na stejné pozici jako VIP, ale kdybych tedy měla zvolit jednu - tak to bude Vypravěčka od Jodi Picoultové. Téma druhé světové války se prolíná s přítomností, kdy se stále pátrá po lidech, kteří páchali zločiny proti lidskosti. Knihu jsem hltala, každou její stránku a naprosto mě nadchla. Na konci jsem sice jeden zvrat uhodla dřív, než k němu došlo, ale zklamání vystřídalo vzrušení při dalších kličkách děje.

Další knihu, mého osobního miláčka, Mapu času, vyhrává osoba s nejdelším příspěvkem ze všech Sara Whitney. Za tipy na anime, na která se rozhodně podívám, děkuji!

S knihou je to těžké, tenhle rok jsem četla hned několik opravdu vynikajících, ale asi vyberu Mistborna od Brandona Sandersona, protože je to po dlouhé době fantasy kniha, která mě naprosto odzbrojila. Tak inovativní a kreativní svět promyšlený do posledního detailu jsem naposledy viděla v Harrym Potterovi. Stejně tak i příběh byl velmi dobře promyšlený, s mnoha nečekanými zvraty. Autor se nebojí odpravit ani oblíbené či hlavní postavy. 
Přestože kniha obsahuje celý nový svět, člověk se v ní neztratí, vše je vysvětleno po kousíčcích. Postavy si lze snadno oblíbit, přemýšlí, jsou lidské, mají minulost i budoucnost, touhy, sny i naděje. Na první pohled se mohou jevit možná trochu stereotypní, brzo ale přerostou své škatulky. A ze záporných postav mě skutečně mrazilo, zvlášť inkvizitoři se svými kovovými bodci místo očí mě skutečně mrazili...
Co se týče seriálu, je to jednoduché, tenhle rok jsem neviděla nic jiného, co by Mad Menům, seriálu z prostředí reklamní agentury 60. let, sahalo alespoň po kolena. Postavy v tomhle seriálu netrpí tím obvyklým nešvarem - buďto jsem veskrze kladný hrdina, nebo mrcha až do morku kostí. Nikdo zde není černobílý, každý má své chyby, ale každý také dokáže překvapit. Autoři se nebojí stavět své postavy do těžkých či nepohodlných situací a sledují, jak se s tím vypořádají. 
Každá postava dostane vlastní plnohodnotnou dějovou linku, ty bývají často propojené i s aktuálním děním ve světě či pouze v Americe. Všechny historické údaje jsou naprosto přesné a velmi hladce zakomponované do děje. Krásné kostýmy jsou pak už jen třešničkou na dortu. Tomuhle seriálu prostě nemám co vytknout.
Co se týče filmů, tak zde je to asi nejtěžší. Rozhoduji se mezi Černou labutí, jejíž závěr bych si mohla pouštět stále dokola a třemi animovanými filmy - Perfect Blue, Colorful a Akirou. Každý od jiného režiséra, přičemž žádný není úplně dokonalý, ale všechny na mě silně zapůsobily.^^ 
Asi ale nakonec přece jen vyberu Černou labuť, hlavně díky posledním dvaceti minutám, na nichž bych nezměnila ani jeden detail. Dechberoucí finále, doprovázené nesmrtelnou hudbou Čajkovského a zoufalý pohled hlavní hrdinky, baletky Niny, který se mění v zatvrzelý a její poslední slova: "Bylo to dokonalé, dokonalé". Tenhle rok asi přece jen nic nepřekoná.


Dále tu máme Serafínu od Rachel Hartmanové. Doufám, že se budoucímu majiteli bude líbit. ;) Serafínu vyhrává Barbora Hailandová.

Začala bych asi knihou. To jednoznačně vyberu Divergenci, kterou mám hrozně ráda, ale další díly už se mi tolik nelíbily. Ta knížka je čtivá, má dobrý námět a nemám jí co vytknout :) Film. No tak to bych asi zvolila také Divergenci, protože z toho filmu jsem byla totálně hotová. Je skvěle zpracovaný, jde zárověň s knihou. Bomba :) A seriál no tak to bych asi vybrala dva na které koukám protože to jsou ty jediné které mě baví, akteré tak nějak časově stíhám. Za prvé bych vybrala Girlmorova děvčata. Sice je to celkem starý seriál, ale je super. Je vtipný, humorný a ukazuje na záležitosti i z narmálního života. 
Za druhé bych asi vybrala Průměrňákovi. To je asi ten nejvtipnější seriál všech dob. U toho ce vzdycky smeju jak blázen :)
A poslední kniha, tentokrát tu máme jednu od české autorky, jsou Křišťály moci: Zrada temného elfa. Tu vyhrává Julča

Co se týče filmů, tak to mám hned dva kandidáty, vlastně tři :D První dva jsou s komiksovými hrdinami a na obou jsem byla v kinech, takže jako takový zážitek si to fakt pamatuju.. Captain America: Winter Soldier a X-Men: Days of Future Past.. X-Meni jsou super a už předtím jsem je měla ráda, ale co mě opravdu překvapilo, tak to, že se mi opravdu líbil captain America - a asi to bude i tím, že jsem danou sérii četla jako komiks, který se teď zfilmoval, zatím jen jeho část. Nemyslela jsem si, že zrovna tohohle hrdinu si oblíbím, protože v Avengerech mě nijak extra nezaujal, ale byla jsem příjemně překvapena. Vidím, že už teď je to menší sloh, takže to zkrátím. Dalším filmem je Horns, který u nás bohužel nešel do kin, hraje tam Danielle Radcliffe a ten film je skvělý..
Ze seriálů jsem začala sledovat Game of Thrones a momentálně jsem do toho zažraná :D A co se týče knih, tak to by bylo asi hodně na dlouho, takže toho se radši zdržím :D :)

To byli všichni výherci a všechny knihy. Do konce týdne všechny zkontaktuji emailem (nebo, pokud to čtete, vám srdečně gratuluji a můžete mi rovnou poslat adresu). Na mé odpovědi se můžete těšit v článcích, které budou následovat - je tu ještě spousta článků, které musím napsat. Mějte se krásně! ;)

1 komentář:

  1. Jé, to je poprvé, kdy jsem něco takhle vyhrála :)) Vidím, že na Štědrý den se opravdu dějí věci :)))

    OdpovědětVymazat