28. 11. 2015

This & That Book TAG

Zdravím! Po dlouhé době jsem tu znova s tagem, tentokrát jsem si ho vypůjčila z YouTube kanálu Jen Campbell. Nevím, jestli jsem podobný tag už neviděla někde před tím, ale budu doufat, že na svém blogu jsem ho ještě nedělala, přece jen od posledního tagu uplynula hodně dlouhá doba. Mimochodem, překlad z angličtiny je můj vlastní, takže prosím omluvte moje kiksy. (I když bych měla mít úroveň C1, takže mě v komentářích klidně lynčujte!)

1) Jaká je tvá nejstarší a nejnovější knížka?

Budu počítat jen anglické knížky, protože ty české si opravdu vůbec, ale vůbec nepamatuji. K mé první knize v angličtině se totiž váže poměrně zajímavý příběh. Poprvé za svůj život v Londýně (tehdy to byl školní zájezd) jsem samozřejmě musela vlézt do prvního knihkupectví, které jsem viděla. Chtěla jsem si knihu, která v čechách nebyla vydaná, a narazila jsem na The Night Circus od Erin Morgernstern. Vůbec jsem nevěděla, o čem to je, ale nakonec je to jedna z mých nejmilejších knížek. Že by osud?
Co se týče té poslední koupené, zrovna včera jsem si řekla, že tolik nervů ve škole nemám zapotřebí a řekla jsem si, že si koupím knihu. No, skončilo to hned na dvou knihách, ale to vůbec nevadí, musím se motivovat, že. Nicméně jsem si nakonec pořídila dvě knihy - druhý díl Metra, tj. Metro 2034 od Glukhovskiho a také The Tell-Tale Heart and Other Writing, kompletní dílo (tedy alespoň doufám) od E. A. Poe, na kterou se hrozně moc těším.


2) Jaká je tvá největší a nejmenší kniha? (Velikostně, ne počtem stran.)
Co se největší knihy týče, rozhodně je to nějaký atlas nebo encyklopedie. Zrovna teď tu mám Dějiny lidstva, nebo třeba Lidské tělo, ale co se týče těch normálních knih, rozhodně vítězí Musaši od E. Jošikawy, což je naprosto monstrózní kniha. A ta nejmenší? Rozhodně 銀河鉄道の夜 (Ginga Tecudó no Joru) od Mijazawy, kterou mám jak v angličtině, tak v japonštině. Co se týče té anglické, je opravdu mrňavá a má jen tři povídky. Oproti tomu ta japonská má Mijazawových děl více.


3) Představ svou nejdelší a nejkratší knihu.
Co se nejdelší knihy týče, myslím, že první příčky by rozhodně obsadila A Game of Thrones, i když si nejsem úplně jistá, jestli není delší The Dragon Keeper nebo Jonathan Strange & Mr Norell, kterou ale oficiálně dostanu až k Vánocům, takže jí vlastně nemám...
Nejkratší kniha je stejná jako má nejmenší, tudíž znovu Mijazakiho kniha Night on the Galactic Railroad. Anglická verze je rozhodně tenčí než ta japonská.
4) Jaká je tvá nejdražší a nejvýhodněji pořízená kniha?
Nejdražší knihu si už opravdu nepamatuji, ale podle Book Depository je to Bird Box, za který jsem dala přesně tři stovky. Nevím, zatím jsem se drahým knihám docela vyhýbala, nicméně mám dojem, že ta doba teprve přijde. Co se týče nejvýhodněji pořízené knihy, pak je to rozhodně kniha The Complete Works of William Shakespeare, kterou se mi podařilo sehnat v Neoluxoru na Václaváku. Konečně mám své oblíbené hry na jednom místě!


5) Ukaž knihu, která má nejkrásnější a nejošklivější obálku.
Nejošklivější obálka v mé knihovničce je rozhodně ta od The Stars My Destination on Alfreda Bestera, která sice není až tak ošklivá, ale patří do edice, jejíž obálky nejsou zrovna nic moc. Nicméně nepovažuji jí za nějak moc hnusnou obálku, jen nedosahuje (ani z daleka) kvalit těch nejhezčích. 
Co se týče těch opravdu povedených obálek, mám jich doma moc. Jednak již dříve zmíněný The Night Circus, dokonce i The Long Earth nebo Hollow City od Riggse. Nicméně si myslím, že nejkrásnější obálku má rozhodně The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making od Catherynne M. Valente. 


6) Jaká je tvá milovaná kniha a kniha, kterou jsi nesnášel/a?
Těch milovaných knih jsou opravdu mraky, ta úplně poslední, kterou jsem si moc oblíbila, je Metro 2033 od Glukhovskiho. Jednoduše stačí podívat se na můj účet na GoodReads a poznáte, že já si umím vybírat samé skvělé knihy, tedy až na drobné výjimky, jako byla třeba The Finishing School od Muriel Spark, která byla tak příšerná, že jsem si v paměti uchovala její jméno (to se mi s průměrně špatnými knihami rozhodně nestane). 


7) Vyber knihu, která tě rozesmála, a knihu, která tě rozbrečela.
To je opravdu hodně těžká otázka. Jednak je tu moc knih, které mě rozesmály, na druhou stranu při knihách nebrečím moc, spíš vůbec. Úplně poslední kniha, která mě hodně pobavila, byla Moving Pictures od Terry Pratchetta, na druhou stranu pěkně depresivní příběh, který mi zůstal v hlavě ještě dlouho, je rozhodně No and Me od Dolphine de Vigan, kde jsem musela chvílemi knihu i zavřít a teď jí doporučuji, kudy chodím. 


8) Vyber knihu, která tě zahřála u srdce a knihu, při jejímž čtení tě mrazilo.
Mrazilo mě při čtení spousty knih, ale nejvíce u série Kruh od Kodži Suzukiho. Jeho knihu považuji za to nejlepší, co jsem zatím z hororů přečetla, společně s knihou Bird Box, na jejíž re-reading se brzy chystám. Celkově je ale velmi těžké najít nějakou knihu, která by mě dokázala jen maličko vystrašit, takže pokud máte šanci, Kruh si rozhodně přečtete, nejvíce jsem se klepala u druhého dílu, Spirály, který je z celé série snad nejlepší. 
Knihy, které by mě nějak zahřály, moc nevyhledávám, ale podobné pocity mi poslední dobou přinesl The Hobbit, kterého jsem četla již po několikáté a vzhledem k tomu, že jsem jako malá vyrůstala spíš na Pánovi prstenů než Harrym Potterovi (jinak, Harryho jsem četla víc, ale Pán prstenů je prostě Pán prstenů), takže pokaždé, když nějakou z knih od Tolkiena znovu otevřu, je to jako vrátit se domů. Stejně tak to začínám teď mít se Zeměplochou. 
9) Čtení které knihy se nemůžeš dočkat a kterou knihu už dlouho odkládáš?
Knih, které odkládám, jsou mraky. Vážně. Určitě to znáte, chcete si něco přečíst, ale pak se nakoupí nové knihy... Je to jednoduše bludný kruh. Už dlouho se chystám na A Game of Thrones, kterou mám doma něco přes rok, a pořád se nemůžu odhodlat k jejímu přečtení. Je to příšerná bichle a mám dojem, že její čtení mi bude trvat měsíce. 
Na druhou stranu se teď nemůžu dočkat dvou knih, ke kterým se také odhodlávám už delší dobu, a to jsou Animal Farm a 1984 od Orwella. Jsem hrozná, ještě jsem je nečetla, ale vím, o čem to je a taky vím, že se mi to rozhodně bude líbit. Na tyhle dvě knížky se těším snad víc než na Vánoce. 10) Doporuč knihu, kterou by si měli přečíst všichni, a jednu, která nebyla tak skvělá, jak jsi čekal/a.
Všichni si povinně přečtěte Bird Box! Je to naprosto parádní horor, teď se ho chystám číst znovu, takže všichni okamžitě na Book Depository a objednávejte! 
Knih, které mě zklamaly, je poměrně dost. Naposledy to byl překvapivě další horor, True Fans, který, na to, že jsem ho v podstatě sehnala zadarmo na Amazonu, začínal opravdu skvěle, nicméně konec celý předchozí vývoj naprosto pohřbil a srazil hodnocení na tři hvězdičky. 11) Kterou knihu si plánuješ koupit a které se brzy zbavíš?
Plánuji si koupit strašně moc knih. Jak neočekávané. Ráda bych si domů pořídila nějaké další klasiky, japonskou literaturu, také musím dohnat sci-fi, chybí mi další díly Zeměplochy... Je toho prostě mraky a kdybych nebyla soudná, už dávno mi domů proudí stohy knih. 
Na zemi za mnou teď leží asi třicet knížek, většina z nich jsou hodně staré a žádnou z nich už nikdy nebudu číst. Některé snad padnou do rukou dětem, osud těch dalších je poměrně sporný. Povětšinou jsou tu dětské knihy. Pak mám ještě pár těch z mého „dětství", kerých se možná jednou zbavím prostřednictvím soutěže, nějaké mangy, pak Válečného koně, Podzemí. Věk magie a další. 

2 komentáře:

  1. Jů, tak to si taky vyplním! :)
    Musaši (nevím, jak se to skloňuje :D) doma taky máme, podobné bichle čte táta. Kdysi mu to koupila babička a říkala "Tady jsem ti koupila nějaký Mušáky" :D

    OdpovědětSmazat
  2. Moc pěkný tag. :) Já jsem teď sice zrovna jeden vyplňovala, ale určitě si brzy dám ráda i tenhle. Jinak, získala jsem od tebe spoustu tipů na pěkné knížky v angličtině.

    OdpovědětSmazat