8. 1. 2016

Top 10 knih 2015

Už podruhé tu píšu výběr těch nejlepších knih za předešlý rok. A tentokrát to bylo obzvláště těžké - výběr byl sice menší než vloni (13 knih), ale zato jsem byla přísnější, takže se do těch opravdu nejlepších dostaly samé skvělé knihy, ze kterých si vybral byl přímo očistec. Letos jsem se je rozhodla seřadit abecedně. Pokud by vás zajímaly i ty další knihy, můžete se podívat na GoodReads na můj profil, kde mám mimo jiné nejlepší knihy tohoto i letošního roku. 1) Anansi Boys, Neil Gaiman
Od Gaimana jsem čekala opravdu hodně, zatím jsem od něho sice četla jen tohle, Oceán na konci uličky a Good Omens, ale přesto ho řadím mezi jednoho z nejlepších autorů. Anansi Boys je jedna z těch výjimečných knih, o kterých musíte přemýšlet dlouho po dočtení. První polovina knihy mi přišla trochu zvlášní, ale po chvíli jsem si zvykla a musím říct, že si jí rozhodně budu chtít v budoucnu přečíst ještě jednou. 


2) Animal Farm, George Orwell
Původně jsem měla představu o tom, jak dobře se tu bude vyjímat 1984. Tu jsem ale ještě nestihla dočíst, i když je ještě úžasnější než Animal Farm, ale Orwella jsem prostě zařadit musela. Pokud by se někdo divil, ano, přečetla jsem ho až teď. A říkám si, že jsem to měla udělat už dřív, protože Orwell je génius. Mě si získal především tím, jak skvěle umí psát - atmosféra, kterou tvoří, na člověka dokáže silně zapůsobit. Pravda, pro některé to je velmi depresivní četba, já jsem si ale Animal Farm neskutečně užila a stále je mi záhadou, jak může být kombinace socialismu a hospodářských zvířat tak trefná. 


3) Ark, Stephen Baxter
Minulý rok jsem Baxtera zmiňovala také, dokonce stejnou sérii, ale nemůžu si pomoct a musím ho zařadit znovu, protože Ark je ještě lepší než Flood, kterou jsem tu opěvovala. Nejde navíc o dva na sebe přímo navazující díly, odehrávají se totiž na jiném místě a postavy z první knihy se v té druhé jen mihnou. Co se mi na Arše opravdu líbilo, kromě mnoha jiných věcí, je konec, autor se obratně vyhnul spoustě různých klišé a ačkoliv spousta lidí bude pravděpodobně nespokojená, já jsem si konec užila opravdu moc a jsem zvědavá na další knihy tohoto autora. 

Recenze | GoodReads | Databáze knih4) Bird Box, Josh Malerman
Na Bird Box jsem rozhodně nemohla zapomenout. Kniha, která je naprosto úžasná a řadí se mezi mé nejoblíbenější, a přitom jsem se k ní dostala čirou náhodou. Horor, který obsahuje na první pohled ne zcela originální námět skrývá neotřelý příběh, který se vám zaryje pod kůži a dokáže to, co většina hororových knih nesvede - vyděsit vás. Nepotřebuje k tomu ani hektolitry krve, ani vyvržené vnitřnosti, největší předností téhle knihy je právě skvěle vybudovaná atmosféra. Vedle série Kruh od Kodži Suzukiho je tohle jeden z nejlepších hororů, jaké jsem kdy četla.

Recenze | GoodReads | Databáze knih

5) Frankenstein, Mary Shelley
Letos jsem dala větší prostor klasickým dílům a tohle je jednoznačně jedno z nejlepších. Ačkoliv je to poměrně krátká knížka, skrývá v sobě skvělý příběh, který jsem si neskutečně užila. Bohužel pro mě se ale na seznamu literatury k maturitě nevyskytuje a pokud vím, v hodinách literatury o autorce nepadlo ani slovo, nicméně pořád je to velmi kvalitní dílo. I když všichni přibližně tenhle příběh známe, rozhodně stojí za to si knihu přečíst, můžu vám zaručit, že vás překvapí. 


6) Guards! Guards!, Terry Pratchett
Nezařadit do top desítky Pratchetta by byl skoro až zločin. Minulý rok jsem přečetla celkem dva díly, tohle a Moving Pictures, z nichž obojí jsem si neskutečně užila, i když Stráže o trošičku víc. Miluji autorův humor, hlášky, chytré narážky na (nejen) moderní dobu a v téhle knize jsem našla úplně všechno, plus ještě něco navíc, jako třeba draky, jak ty „pořádné", tak i kapesní verzi. Myslím, že více už toho psát nemusím - pokud jste ještě Zeměplochu nečetli, rozhodně se do ní pusťte, stojí za to!


7) No and Me, Delphine de Vigan
Další z překvapení tohoto roku. Vůbec jsem nečekala, jak úžasná tahle knížečka bude, když jsem si jí objednávala, těšila jsem se na obyčejnou knihu ze života, u kterého si odpočinu, ale nakonec se ukázalo, že No and Me toho může nabídnou mnohem víc. Nemůžu říct, že mě změnila, ale rozhodně mě trochu popíchla, pomohla mi si uvědomit různé věci a rozhodně mi utkvěla v paměti a dlouhou dobu jsem nemohla přemýšlet o ničem jiném. Rozhodně si své místo v top 10 zaslouží.  
8) Plástev jedu, Josef Pecinovský
Na pomyslný piedestal se letos dostala také kniha od českého autora. A právem, Plástev jedu je první knihou v sérii a zatím také nejlepší. Šlo o můj první a poslední recenzní výtisk (pustila bych se do ní tak jako tak) a neměla jsem vůbec žádná očekávání kromě toho, co jsem si přečetla v anotaci. Byla jsem velmi příjemně překvapena, dočkala jsem se nového poměrně propracovaného světa, zajímavých reálií a postav, zkrátka všeho, co by měla dobrá sci-fi mít. 

9) The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Mark Haddon
Mnohými opěvovaná kniha si získala i mě. Už od začátku mě příběh chytil a překvapilo mě, jak smutný nakonec byl. Protože mě poruchy typu Asperger zajímá, nemohla jsem si tuhle knihu odpustit. Hlavní hrdina je naprosto úžasný a já doufám, že o dětech s podobným problémem vznikne mnohem více knih a filmů. Někoho táhne LGBT, mě psychické poruchy a podobné chuťovky. Ehm. Nicméně i pokud nejste takový úchylák jako já, tuhle knížku si rozhodně přečtěte.


10) The Long Mars, Terry Pratchett & Stephen Baxter
Pokud mě čtete už déle, myslím, že jste tak trochu tušili, co přijde. Samozřejmě že další díl série The Long Earth. A vsaďte se, že příští rok tu bude The Long Utopia. Budu se opakovat, ale tahle série je jednoduše geniální. Sice pro mě pořád zůstává ta nejlepší kniha The Long Earth, tedy první díl, číslo jedna, ale dvojka a trojka jsou na tom naprosto stejně a stojím si za tím, že The Long Earth je jedna z těch nejlepších věcí, která se současné sci-fi stala. Myslím, že víc toho psát nemusím. Pokud jste se do Douhé země ještě nepustili, rozhodně to udělejte, stojí to za to. 


Recenze | GoodReads | Databáze knih


Tohle bylo mých top 10 knih. Sice jsem jich přečetla jen něco pod čtyřicet, takže tohle je dobrá čtvrtina, ale jsem ráda, že se sem dostaly jen knihy, které jsou opravdu skvělé a že mám takové štěstí na výběr literatury. Doufám, že vás můj seznam inspiroval a třeba se pokusíte něco z těch deseti děl přečíst a budete stejně nadšení jako já. 

7 komentářů:

 1. Orwell je i moje srdcovka a naprosto s Tebou souhlasím. 1984 je ještě mnohem lepší než Animal farm, ale i ta má samozřejmě co do sebe. Obě jsou to skvělé knihy. A přiznám se, že zbylé knihy z Tvého seznamu vůbec neznám! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Na Farmu zvířat už se nějakou dobu chystám:-) A Zeměplochu mám též moc ráda, ale zdá se mi, že kvalita jednotlivých dílů je trochu proměnlivá, ale zrovna tenhle díl je opravdu povedený :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ani jednu knihu jsem bohužel nečetla... Jak dnes procházím blogy tak zjištuji, že mám velmi vyhraněný styl četby.

  OdpovědětVymazat
 4. SEZNAM KNIŽNÍCH BLOGERŮ - http://www.cathychloupkova.cz/2015/12/knizni-blogeri.html

  Ahoj,
  napsala jsi pod článek Knižních blogerů své údaje a byla jsi tak přidána do seznamu. Prosím překontroluj si, zda všechny informace souhlasí a pokud ne, dej vědět. Taky tě prosím o umístění ikonky/banneru Knižních blogerů někam viditelně na blog (v článku najdeš i html kód, který stačí zkopírovat), aby i další čtenáři a blogeři našli k seznamu cestu snadněji.

  Děkuji.

  Pěkný den.
  Cathy Chloupková
  WEB: CathyChloupkova.cz
  EMAIL: CathyChloupkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 5. S hrůzou jsem zjistila, že jsem z tvého seznamu pravděpodobně nečetla ani jednu knihu!

  OdpovědětVymazat
 6. Přidávám se ke zděšeným, také jsem z tvého seznamu nečetla ani jednu knihu... :D Už když tu byla recenze, mě ale velmi zaujal Bird Box a i když jinak na horory moc nejsem, tuhle knihu bych si přečetla skutečně moc ráda. Na Frankensteina i Orwella se chystám již dlouho, na seznamu mám ale spoustu knih ještě před nimi, takže mi bude chvíli trvat, než se k nim prokoušu. :D
  Tvůj článek mě inspiroval nejen k sestavení vlastní desítky, ale také k tomu, abych se po šesti měsících neaktivity zase vrátila na blog, takže děkuji. ^^

  OdpovědětVymazat
 7. Jak jsem už psala Orwella jsem četla, je to skvělá kniha. Bird Box určitě zkusím a na Frankensteina se taky chystám. Ostatní taky nevypadají špatně. Jenom ten Prattchet mě mrzí, protože tomu ať se snažím sebevíc, nemůžu přijít na chuť. Nějak mě ty jeho knihy neberou.

  OdpovědětVymazat