Výzva K&FMS

Výzva Knihy a filmy mého srdce

Výzvu má na svědomí Lyra


O CO JDE? 
  • Níže najdete seznam, poměrně obsáhlý, obsahující mé oblíbené, ale méně známé knihy, filmy, seriály a anime. Vyberete jednu (ale můžete samozřejmě i víc) z položek ze seznamu, samozřejmě nejen mého, kterou přečtete/shlédnete. Napíšete svůj vlastní seznam a za každou knihu/film/cokoliv si připíšete jeden bodík. Výzva trvá do prosince příštího roku a Lyra slibuje zajímavou odměnu pro toho, kdo nasbírá nejvíc bodů. 
  • Svůj seznam jsem se rozhodla jednak rozšířit také o seriály a anime, jednak jsem se hodně zaměřovala na Japonsko, tudíž dole budete moct najít spoustu japonských knih, filmů a seriálů, které rozhodně stojí za přečtení/zhlédnutí i pro toho, kdo není nějak extra zapálený do Japonska.
  • Pokud se také chystáte zúčastnit se výzvy, dejte mi vědět, moc ráda se inspiruji seznamem někoho jiného. 
  • Popisky jsou zatím pouze u knih, k filmům a seriálům možná ještě něco málo připíšu. 


MŮJ SEZNAM

KNIHY

1. Nesmrtelný příběh (Catherynne Valente) - Jediná romantická kniha, kterou jsem byla schopná dočíst do konce. Skvělý příběh protkaný ruskou mytologií, odehrávající se mimo jiné v době blokády Leningradu. 

2. Noční cirkus (Erin Morgernstern) - Magický cirkus, který vás uchvátí už od první stránky, skvělý příběh a svět, který nebudete chtít opustit.

3. Pragocalypsa (Jan Urban) - Chtěli jste si někdy přečíst o tom, jak by to vypadalo, kdyby konec světa začal v Praze? Máte možnost. Drsné hlášky, krev a nadpřirozené schopnosti, co víc si přát.

4. Měsíc zapadá (John Steinbeck) - Válečná literatura, která vás ovšem neuvrhne do stavu depresí. Kniha, která přináší naději.

5. Dlouhá země (Stephen Baxter, Terry Pratchett) - Sci-fi román s ryze fantasy atmosférou, jedna z mých úplně nejoblíbenějších knih. Paralelní Země. Doporučuji spíš originál, překlad se podle mého zas tolik nepovedl.

6. Pohřbení ve snu (kolektiv autorů) - Představení několika autorů japonské detektivní prózy. Nečekejte Agatu Christie. 

7. No a já (Delphine de Vigan) - 

8. Confession (Kanae Minato) - Drsný thriller. Jak daleko hlavní hrdinka zajde, aby pomstila smrt své dcery? 

9. The Housekeeper and the Professor (Yoko Ogawa) - Dojemný příběh profesora, jehož pomalu ale jistě zradil vlastní mozek. Nečekejte žádnou romantiku.

10. Tanečnice z Izu a jiné prózy (Jasunari Kawabata) - Pokud toužíte poznat japonskou klasickou literaturu, Kawabata je rozhodně skvělá volba, už jen proto, že je prvním japonským laureátem Nobelovy ceny za literaturu. 

11. Spalovač mrtvol (Ladislav Fuks) - Co dodat. Fukse máme v maturitním seznamu snad všichni. Pokud toužíte po nevšedním literárním zážitku, nebo chcete okořenit maturitní seznam něčím opravdu hodně podivným (a morbidním), směle do toho. Mimochodem, opět jedna z mých nejoblíbenějších knih.

12. Paprika (Jasutaka Cucui) - Klenot současné japonské literatury. Sci-fi o cestování ve snech. Kdo by si nechtěl přečíst knihu, ve které vystupují snoví teroristé?

13. Kruh (Kodži Suzuki) - Stejnojmenný americký horor všichni známe, ale věděli jste, že je natočen podle japonského filmu, jehož předlohou je právě Kruh od Kodži Suzukiho? Vlastně jde o trilogii (Kruh, Spirála, Smyčka). Já osobně jsem si oblíbila druhý díl. O mnohem lepší a propracovanější než film.

14. Dívka na klíček (Paolo Bacigalupi) - Opět science fiction. Propracovaný svět, dystopická budoucnost zasazená do poměrně exotického prostředí. 

15. Potopa (Stephen Baxter) - V téhle knize bude hodně, ale hodně vody. Pokud máte možnost, rozhodně sáhněte po originálu (Flood). Pouze pro fanoušky hard science fiction.

16. Zrcadlové peklo (Edogawa Rampo) - Šest povídek a jedna novela od spisovatele, kterého inspiroval Edgar Alan Poe. Patří mezi nejlepší knihy roku 2017. 

17. Mimo podezření (Seičó Macumoto) - Opět japonský autor, opět detektivky. Seičó Macumoto je podle mě nejlepším autorem (japonských) detektivek, tedy z autorů, kteří se mi dostaly do ruky. 

18. Lhář (Jakub Ćwiek) - Hlavní hrdina je Loki. Dělá špinavou práci pro anděly. Už jen scéna se sebevrahem stojí za to, abyste si tuhle knihu přečetli. Humor, akce, hlášky. 

19.  Kočičí host (Takaši Hiraide) - Nádnerná kniha, skoro až poezie v próze, vhodná nejen pro kočkomily.

20. Vítr ve vrbách (Kenneth Grahame) - Po Hobitovi moje nejmilejší dětská kniha. 

Filmy

1. Pád (2006)

2. Karamazovi (2008)

3. Průvodce (2008)

4. Faunův labyrint (2006)

5. Man Up (2015)

6. Mary a Max (2009)

7. Hon (2012)

8. Perfect Blue (1997)

9. Žít (1952)

10. Vina Lucie de B. (2014)


Seriály & Anime

1. Stranger Things 

2. Hannibal

3. Black Mirror

4. Peaky Blinders

5. Penny Dreadful

6. Death Parade

7. Bungou Stray Dogs

8. Mushi-shi 

9. Shirokuma Café

10. Sayounara Zetsubou-sensei

1 komentář:

  1. Zdravím. Zapojila jsem se do Lyřiny výzvy "Knihy a filmy mého srdce".
    Pár titulů jsem převzala i z tvého seznamu, tudíž ti děkuji za inspiraci. Budu ráda, když se mrkneš ke mě a třeba objevíš něco nového. :)

    OdpovědětVymazat